معاون صدای رسانه ملی از فعالیت شورای ورزش رادیو خبر داد

در هم اندیشی با روسای فدراسیون‌های ورزشی کشور؛

شورای ورزش رادیو فعال می‌شود.

 

به گزارش روابط عمومی فدراسیون چوگان، ظهر امروز هم اندیشی معاون صدای رسانه ملی با حضور حجت اله دهخدایی، رییس فدراسیون چوگان و همچنین سایر روسای فدراسیون‌های ورزشی کشور برگزار شد.

حمید شاه آبادی با بیان اینکه شورای هماهنگی ورزش سازمان در معاونت برنامه ریزی فعال خواهد شد، افزود: وظایف این شورا هنوز تکمیل نشده است، اما در رادیو، این شورا فعال می‌شود. دبیر این شورا مدیر رادیو ورزش خواهد بود.

شاه آبادی گفت: وظیفه ارتباط بین شبکه‌های مختلف رادیویی در زمینه برنامه‌های ورزشی با رادیو ورزش است.

وی افزود: تهیه کننده هر برنامه رادیویی به عنوان فرمانده میدان در استودیوست و نمی‌توان هر نکته کوچکی را به او دیکته کرد، اما در سطوح بالاتر تلاش می‌شود سیاستگذاری‌های کلی تبیین شود و رادیو ورزش کانال ارتباطی با برنامه سازان ورزشی شبکه‌های مختلف رادیویی باشد.

معاون صدا در بخش دیگری از سخنانش گفت: والاترین سرمایه کشور اعتماد مردم به یکدیگر و مردم به مسئولان است.

شاه آبادی افزود: فدراسیون ها، جامعه ورزشی و مردم باید اعتماد متقابل و هم افزایی داشته باشند.

وی گفت: به منظور افزایش نشاط اجتماعی نیازمند یک اقدام ملی در بستر فرهنگی مناسب هستیم که به یک مشارکت ملی احتیاج دارد.

شاه آبادی افزود: باید هدف افزایش آرامش و رضایتمندی مردم به عنوان مخاطبان درنظر گرفته شود.

وی از فدراسیون‌های ورزشی نیز خواست تا بکوشند مرجعیت مخاطبشان را حتی در زمینه اخبار و اطلاعات به رادیو ورزش بازگردانند.

معاون صدا در بخش دیگری از سخنانش افزود: این نشست یک گام نخست است و شاید برخی مطالب مطرح شده در آن اجرا نشود، اما باید اینگونه نشست‌ها مستمر باشد.

شاه آبادی با اشاره به اینکه دور جدید فعالیت‌های رادیو ورزش بتازگی آغاز شده است، گفت: مدیریت جدید رادیو ورزش که از سیما آمده است در بدنه رادیو پذیرفته شده که پذیرش فعالان سیما در رادیو به سختی صورت می‌گیرد، اما باتوجه به نقد‌هایی که در این جلسه روسای فدراسیون‌ها به سیما داشته اند باید مدیر رادیو ورزش غسل تعمید کند و از سیما برائت بجوید.

وی افزود: ظرفیت‌های رادیو ورزش برای روسای فدراسیون‌ها بیشتر از خود ما آشکار است و ما بدنبال مرجعیت، محبوبیت و جایگاه رادیو ورزش و ارتقای آن همچنین رفع نواقص هستیم.

شاه آبادی گفت: ارتقای کیفیت و کارآمدی بیشتر رادیو ورزش می‌تواند در زمینه‌های ورزشی بسیار تاثیرگذار باشد.

وی با بیان اینکه ما از داشته هایمان به اندازه کافی استفاده نمی‌کنیم، افزود: ظرفیت‌های رادیو ورزش می‌تواند در فرآیند توسعه کشور نقش آفرین باشد.

معاون صدا گفت: می‌توان با تبیین پیشرفت‌های تک تک رشته‌های ورزشی در چهار دهه گذشته موجب افزایش رضایتمندی مخاطبان شود.

شاه آبادی افزود: اینکه از الان ششم آسیا هستیم و دوست داریم رتبه نخست قاره را به دست آوریم از اینکه چه پیشرفت‌هایی در مقایسه با گذشته از نظر تعداد ورزشکاران و تعداد علاقه‌مندان داشته ایم متفاوت است.

وی گفت: رادیو رسانه زندگی است پس بنابراین بهترین فرصت برای توسعه ورزش همگانی و اصلاح سبک زندگی به شمار می‌رود.

شاه آبادی افزود: سیما بیشتر جنبه سرگرم کننده دارد، اما رادیو توان و ظرفیت آموزشی مناسب تری دارد که به آرامی تغییر در مخاطب را پیگیری می‌کند و در ذهن او سوال ایجاد می‌کند.

وی با بیان اینکه ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های ورزش همگانی نیز برای توسعه این رشته ورزشی نیازمند اصلاح است، گفت: یکی از ظرفیت‌های رادیو ارتباط با تک تک مخاطبان است و می‌تواند برای انتقال پیام‌های حاکمیتی و کلان به تک تک مخاطبان از آن استفاده کرد.

معاون صدا با بیان اینکه هر یک از فدراسیون‌های ورزشی تمایل به افزایش علاقه‌مندان به رشته‌های تخصصی خود را دارند افزود: رادیو نیز همانند فدراسیون‌ها نیازمند افزایش مخاطب است چراکه رادیوی خاموش به هیچ کاری نمی‌آید.

شاه آبادی با اشاره به اینکه فوتبال به سبب کشش زیاد برای مخاطب در رسانه‌ها بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد، گفت: برای حفظ مرجعیت رادیو نیازمند تعادل در برنامه‌ها و توجه به دیگر رشته‌های ورزشی نیز هستیم.

وی افزود: ما نباید تصور کنیم که ساخت ۴۲ برنامه درخصوص فوتبال در رسانه ملی زیاد است و در پی کاهش آن باشیم بلکه باید زمینه‌ها برای افزایش ظرفیت برای معرفی دیگر رشته‌ها نیز فراهم شود.

شاه آبادی با بیان اینکه باید این رشته‌های جدید در قالب ظرفیت جدید به آرامی در رسانه ملی تولید شود، گفت: توجه به ساخت برنامه‌های چندمنظوره و مهارت و توانایی ساخت برنامه‌هایی درباره رشته‌های تخصصی با مخاطب کمتر به گونه‌ای که برای دیگر مخاطبان نیز جنبه اطلاع رسانی و آموزشی داشته باشد، ضروری است.

وی از فدراسیون‌های مختلف ورزشی نیز خواست تا با مرجعیت قراردادن رادیو توجه ما را به جامعه مخاطبانشان بیشتر جلب کنند که هرچند تعدادشان کمتر است، اما تخصصی‌تر و دقیق‌تر برنامه‌های موردنظرشان را پیگیری می‌کنند.

معاون صدا گفت: ما باید آنتن و جدول پخش را به تمام رشته‌های ورزشی اختصاص دهیم و گوش به زنگ رخداد‌های ملی و بین المللی در فدراسیون‌ها باشیم، اما فدراسیون‌ها نیز باید فعالیت‌ها و جذابیت‌های درون فدراسیون را برای ارایه به مخاطبان در اختیار رادیو قرار دهند.

شاه آبادی افزود: رادیو تلاش می‌کند در کنار مردم در زمینه دانش افزایی و اطلاع رسانی قرار گیرد و به عنوان زبان مردم از فدراسیون‌های تخصصی ورزشی درباره ورزش‌های تحت نظرشان اطلاعات کسب کند.

وی گفت: متاسفانه برخی از رسانه‌ها به سبب جذابیت حرکت روی خط قرمز‌ها بستر شایعه و رسانه‌های غیراخلاقی ایجاد می‌کنند.

معاون صدای رسانه ملی افزود: رسانه‌ها باید توجه ویژه‌ای به اخلاق داشته باشند.

شاه آبادی با بیان اینکه استفاده از کارشناسان و ارتقای سطح کارشناسی در رادیو ورزش ضروری است، اضافه کرد: بدنه کارشناسی رادیو ورزش ظرفیت مناسبی دارد، اما فدراسیون‌ها نیز می‌توانند به منظور جذب مخاطب متخصصانی را به رسانه معرفی کنند تا آموزش‌های لازم را در رسانه ببینند و کارشناسان متخصص تری برای رسانه باشند.

وی گفت: در برخی موارد برنامه سازان رادیو ناچارند مطالبی را که در فضای مجازی بار‌ها تکرار و در زبان مردم منتقل شده است مورد توجه قرار دهند چراکه بی توجهی به این مباحث موجب خاموش شدن رسانه می‌شود، اما باید فضای مناسب برای پاسخگویی به این موارد نادرست فراهم شود و البته باید عواقب آن را نیز بپذیریم.

معاون صدا خواستار افزایش ظرفیت‌های رادیو به منظور جلب مخاطب شد و افزود: در دوره ۲۰ ساله فعالیت رادیو ورزش جایگاه مناسبی در بین مخاطبان به دست آورده است که باید این جایگاه حفظ شود و از ظرفیت‌های جدید برای استفاده در معرفی رشته‌های جدید استفاده شود.

شاه آبادی گفت: فعالیت کانال اینترنتی شبکه رادیو ورزش به منظور افزایش ظرفیت‌های جدید است که اکنون ۶ ساعت در روز فعالیت می‌کند و تا ۱۲ ساعت افزایش خواهد یافت.

وی افزود: این شبکه ظرفیت‌های متعدد دیگری را در فضای مجازی ایجاد خواهد کرد که یکی از آن‌ها تصویر زنده استودیو در سایت رادیو ورزش است.

شاه آبادی توجه به ورزش بانوان و ظرفیت‌های مناسب‌تر رادیو در مقایسه با تلویزیون برای تنوع در گزارش رشته‌های مختلف ورزش بانوان را مورد تاکید قرار داد وگفت: رادیو به هیچ وجه پیشتاز تغییر در شرایط اقلیمی ورزش بانوان در استان‌ها نخواهد بود چراکه برخی از رشته‌ها به سبب شرایط اقلیمی در برخی استان‌ها برای زنان پذیرفته نیست، اما رادیو در مسیر اطلاع رسانی و ارتقای آگاهی عمومی در زمینه ورزش بانوان کوشا خواهد بود.

وی در ادامه افزود: توجه به ورزش نابینایان، جانبازان و معلولین و بیماران خاص نیز در رادیو صورت می‌گیرد و در صورت مطالبه از رادیو برای ساخت برنامه در زمینه رشته‌های ورزشی این گروه از جامعه تلاش خواهد شد.

معاون صدا گفت: ورزش کشور نیازمند یک نقشه راه جدی‌تر از سوی بالاتر است که رادیو می‌تواند به عنوان عنصری رسانه‌ای یک پیوست رسانه‌ای به این راهبرد باشد.

شبکه اینترنتی رادیو ورزش فعال شد

همچنین در ادامه غلامرضا میرحسینی، مدیر رادیو ورزش گفت: شبکه اینترنتی رادیو ورزش به منظور پوشش بیشتر رشته‌های ورزشی ۶ ساعت در روز برنامه اجرا می‌کند.

وی افزود: برنامه‌های شبکه اینترنتی رادیو ورزش تا ۱۲ ساعت نیز افزایش می‌یابد.

میرحسینی گفت: به منظور ترویج نشاط در جامعه طرح جشنواره فرزند ایران به منظور معرفی چهر‌های ورزشی برتر سال اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه نقش رادیو ورزش در توسعه ورزش کشور قابل توجه است، افزود: پوشش حداکثری رخداد‌های ملی و بین المللی ورزش در دستور کار این شبکه رادیویی قرار دارد.

میرحسینی گفت: در بازی‌های آسیایی جاکارتا که آخرین رویداد ورزشی کشور است توانستیم روزانه ۱۰ ساعت برنامه پخش کنیم و به جز دو مورد تمامی مسابقات ورزشکاران کشورمان را با وجود فاصله بین مسابقات در رشته‌های مختلف پوشش دهیم.

مدیر رادیو ورزش افزود: همکاری با فدراسیون و مجموعه دانشگاهی به منظور ارایه نظرات کارشناسی در این رادیو و هم چنین تلاش برای ایجاد بانک اطلاعاتی در فدراسیون‌ها از جمله رویکرد‌های شبکه رادیو ورزش است.

میرحسینی گفت: توجه به ورزش همگانی و توسعه آن نیز در دستور کار قرار دارد.

مدیر شبکه رادیو ورزش افزود: تغییر سبک زندگی با توجه به ویژه به ورزش بانوان (زنان نقش اصلی در خانواده را ایفا می‌کنند) موجب توسعه ورزش بانوان در سطوح همگانی و قهرمانی شده و سبک زندگی سالم را در خانواده‌ها و جامعه به ارمغان خواهد آورد.