تاکید بی‌غم بر آموزش چوگان‌بازان گیلانی/ فدراسیون برای آماده‌سازی زمین چوگان در گیلان کمک خواهد کرد

سرپرست فدراسیون چوگان در مجمع عمومی هیات چوگان استان گیلان بر آمادگی فدارسیون متبوعش برای آموزش چوگان‌بازان گیلانی تاکید کرد و گفت: همچنین از تمام ظرفیت ها برای آماده‌سازی زمین چوگان در گیلان بهره خواهیم گرفت.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون چوگان، مجمع عمومی هیات چوگان استان گیلان با حضور بی‌غم، سرپرست فدراسیون چوگان، ناظمی دبیر فدراسیون و همچنین رییس اداره کل ورزش و جوانان استان و روسای هیات های چوگان شهرستان های گیلان برگزار شد.

🔷 فدراسیون کمک های مادی و معنوی از هیات گیلان انجام خواهد داد

ابتدا یاشار بی‌غم با اشاره به اینکه رشته ورزشی چوگان در یونسکو به ثبت رسیده و این موضوع ظرفیت خوبی برای توسعه این رشته محسوب می شود، گفت: بر این اساس تمام مجموعه های تصمیم ساز و تصمیم گیر در حوزه ورزش کشور باید تلاش کنند تا رشته ورزشی بومی کشور احیا و ترویج شود.

سرپرست فدراسیون چوگان با اشاره به اینکه فدراسیون کمک های مادی و معنوی از هیات گیلان انجام خواهد داد، تصریح کرد: بر این اساس فراهم کردن زمینه آموزش چوگان بازان گیلانی، ارائه تجهیزات و غیره در دستور کار قرار می گیرد.

وی با یادآوری بازتاب خوب مردمی و علاقه مندان به بازی چوگان در جشنواره استانی چوگان که برگزار شده است، ادامه داد: بنابراین فدراسیون آمادگی همکاری برای آموزش افراد علاقه مند به چوگان را دارد و در این راستا برای آماده سازی زمین چوگان در گیلان نیز کمک خواهد کرد.

بی‌غم با اشاره به اینکه گیلان ظرفیت بالایی برای توسعه زمین های چوگان دارد، ادامه داد: خوشخبختانه اسب های بومی در استان گیلان وجود دارد که می تواند زمینه توسعه ورزش چوگان را فراهم کند.

سرپرست فدراسیون چوگان بر انجام بازی نمادین چوگان در سطح استان گیلان برای معرفی هر چه بیشتر این رشته ورزشی تاکید کرد و گفت: مسئولان هیات های شهرستانی گیلان باید در این خصوص برنامه ریزی داشته باشند تا بتوانند افراد بیشتری را برای آموزش این بازی جذب کنند.

🔷 چوگان بخشی از فرهنگ و ملیت ایران است

در ادامه اصغر ناظری با اشاره به اینکه ورزش چوگان بیش از 3 هزار سال قدمت دارد، گفت: باید یادآور شد چوگان جزیی از فرهنگ و ملیت ایران اسلامی است و رهبر انقلاب نیز بر گسترش و حفظ این بازی بومی تاکید جدی دارند.

دبیر فدراسیون چوگان با اشاره به اینکه متاسفانه طی سال های گذشته توجه مناسبی به چوگان نشده است، تصریح کرد: فدراسیون تلاش می کند با بهره گیری از تمام ظرفیت ها زمینه توسعه چوگان در گیلان را فراهم کند زیرا هیات استان نیز اقدامات خوبی را تاکنون انجام داده اشت.

🔷 تشریح گزارش عملکرد هیات چوگان استان گیلان

همچنین محمدمهدی انتظام در ادامه جلسه ضمن ارائه گزارش از عملکرد و تشریح برنامه های آتی، گفت: برای احیای ورزش چوگان در استان گیلان و همچنین تاسیس باشگاه تلاش های زیادی شده و در این راستا سپاه پاسدران منطقه چهار نیروی دریایی شمال کشور برای در اختیار قرار دادن زمین بازی تعاملات خوبی را داشته است.

رییس هیات چوگان استان گیلان تصریح کرد: در این بین یادآور می شود تفاهم نامه همکاری فی‌مابین هیات چوگان استان گیلان و سازمان فنی و حرفه ای منعقد شد تا در آینده شاهد رشد و توسعه ورزش چوگان در استان باشیم.

وی ادامه داد: فعالیت های فرهنگی مختلفی نیز در استان گیلان مانند برگزاری جشنواره چوگان و غیره انجام شده است.

🔷 گفتنی است، اعزام مربی به گیلان جهت آموزش متقاضیان، اجرای جشنواره بزرگ چوگانی در نوروز 98، اهداء اسب، چوب چوگان و سایر ملزومات بازی چوگان به دو تیم بانوان و آقایان استان در راستای آموزش و همچنین تاسیس اولین زمین موقت آموزش در شهر رشت از جمله مصوبات جلسه مذکور می باشد.