حضور نماینده فدراسیون چوگان در اجلاس جهانی یونسکو

حمزه ایلخانی‌زاده به عنوان نماینده فدراسیون چوگان به کره جنوبی سفر کرد تا در اجلاس سالانه یونسکو برای ثبت آیین چوگان به نام ایران حضور داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون چوگان ، اجلاس جهانی سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد موسوم به یونسکو از ۱۷ تا ۲۱ آذرماه جاری در سئول پایتخت کره‌جنوبی برگزار می‌شود و یکی از مواردی که قرار است در این اجلاس درباره آن تصمیم‌گیری شود، ثبت”چوگان بازی سوار بر اسب همراه با روایت‌گری و موسیقی” به عنوان آیین ملی ایرانیان است.

حمزه ایلخانی‌زاده رییس سابق فدراسیون چوگان و پیشکسوت این رشته به عنوان نماینده فدراسیون چوگان به همراه هیاتی از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به سئول پایتخت کره‌جنوبی عزیمت کرد تا در این اجلاس حضور داشته باشد و از ثبت این آیین به نام ایران دفاع کند.

البته قرار نیست چوگان به عنوان یک رشته ورزشی که برگزاری آن در جهان متداول است به نام ایران ثبت شود چرا که یونسکو برای ثبت رشته‌های ورزشی به نام کشورها اقدام نمی‌کند. بر همین اساس این سازمان بنا بر درخواست ایران و ارائه مستندات قصد دارد”چوگان بازی همراه با روایت گری و موسیقی”را به عنوان یک آیین ملی به نام ایران ثبت جهانی کند.