حجت‌الله دهخدایی : نقش جهان، قبله آمال چوگان‌بازان جهان است/ تعهدات ما به یونسکو باید انجام شود/ دیپلماسی نقش پررنگی در پیشرفت ورزش کشور دارد

رییس فدراسیون چوگان گفت: لازمه رسیدن به خواسته‌ها استفاده از همه متخصصان این رشته است که بتوانیم به شکل مطلوب به تعهدات خود عمل کنیم.

به گزارش روابط عمومي فدراسيون چوگان و به نقل از گروه ورزشی خبرگزاری برنا؛ حجت‌الله دهخدایی، رییس فدراسیون چوگان، در خصوص برنامه‌هایش برای این فدراسیون و تاثیر دیپلماسی بر ورزش کشور صحبت کرد.

دهخدایی در گفتگو با خبرنگار برنا با اشاره به برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون چوگان و انتخابش به عنوان رییس جدید این فدراسیون اظهار داشت: تشکر و قدردانی می‌کنم از همه کسانی که برای پیشرفت چوگان تا به الان زحمت کشیدند تا این وضعیت موجود شکل بگیرد. ما وظیفه داریم شرایط موجود را حفظ کنیم و همزمان برای ارتقای داشته‌ها و آورده‌هایی که داریم بکوشیم. مسئله اصلی ما برای فدراسیون در وهله اول آموزش است که هر سازمانی اگر آموزش نداشته باشد قطعا به موفقیت نخواهد رسید و زمین‌گیر می‌شود.

وی در ادامه افزود: یکی دیگر برنامه‌های ما برای این فدراسیون گسترش چوگان در همه کشور است. خواست مردم و مقام معظم رهبری و همچنین موسسات فرهنگی گسترش این ورزش در کشور است. حالا هم که به ثبت جهانی رسیده، خواست یونسکو و سازمان میراث فرهنگی همه اینها این را می‌طلبد و همه کسانی که دل در گروی عشق به این فرهنگ غنی بستند باید کمک کنند. ما هم این آمادگی را داریم که در صف جلو خواسته‌ها را برآورده سازیم و همه را هدایت کنیم به جایی که چوگان کشور به جایگاهی که حقش را دارد برسد.

رییس فدراسیون چوگان همچنین درباره تعهداتی که کشورمان به یونسکو داده، خاطرنشان ساخت: قطعا هر پرونده‌ای که در یونسکو به ثبت جهانی می‌رسد ما یک سری خواسته‌ها و عناوینی را عنوان کردیم که این عناوین به نوعی تعهدات ما محسوب می‌شود. وقتی ما گفتیم این ورزش در کشور ما پویاست باید این پویایی را به وجود آوریم. وقتی عنوان کردیم این ورزش روایتگری دارد باید روایتگری آن را حفظ کنیم. لازمه رسیدن به این خواسته‌ها استفاده از همه متخصصان این رشته است که بتوانیم به شکل مطلوب به تعهدات خود عمل کنیم.

دهخدایی در ادامه درخصوص نقش دیپلماسی و ارتباطات در پیشرفت ورزش تصریح کرد: درست است که مهد و خواستگاه ورزش چوگان در کشور ما ایران است ولی الان در اروپا و کشورهای آمریکای شمالی و جنوبی این ورزش جایگاه خوبی پیدا کرده و به سرعت در حال پیشرفت است. در کشور استرالیا، هند و پاکستان این ورزش به شکل حرفه‌ای و قهرمانی به سرعت پیشرفت کرد. معمولا در این کشورها که چوگان پیشرفت داشته کسانی که بازی می‌کنند چه از نظر سیاسی و چه از نظر اقتصادی در کشور خود شناخته شده هستند. نقطه مثبتی که چوگان در این خصوص دارد این است همه کسانی که حرفه‌ای بازی می‌کنند اصفهان و میدان نقش جهان را به عنوان قبله آمال خود می‌دانند و آرزوی شان است که روزی در میدان نقش جهان گوی بزنند.

وی در ادامه افزود: تا به حال چهار رییس فدراسیون جهانی از ایران بازدید داشتند و همچنین چوگان‌بازان مطرح دنیا که از سیاستمداران و دیپلمات های برجسته‌ کشور خود محسوب می‌شوند. هم در بخش اقتصادی و هم اجتماعی کسانی که به کشورمان می‌آیند بسیار می‌توانند تاثیرگذار باشند. نفری که سال 93 از کانادا به کشورمان آمده بود وقتی برگشت در مجله انجمن چوگان آمریکا مطلبی را نوشت که بسیار برای ما حائز اهمیت بود و مردم ایران را ستایش کرد. این نشان می‌دهد نقش دیپلماسی در پیشرفت ورزش بسیار مفید است و وزارت ورزش و جوانان نیز در این مورد در یک سال گذشته کارهای بسیار ارزشمندی را انجام داده است.